Aeroportul Internațional Traian Vuia din Timișoara, cel mai mare și important aeroport din Banat, urmează să fie legat de centrul orașului printr-o cale ferată. În prezent, la aeroport se poate ajunge cu un autobuz sau cu servicii de taxi, precum și cu mașina personală.
Timișoara va deveni al doilea oraș din România, după București, care va avea legătură feroviară directă cu aeroportul. Proiectul trenului spre Aeroportul „Traian Vuia”, abandonat inițial, a reintrat în atenția Ministerului Transporturilor în 2023. Atunci au fost întocmite documentațiile și a fost lansată licitația pentru construirea unei linii noi de aproximativ 5 km, modernizarea conexiunii Timișoara Est – Radna și amenajarea unei gări.
În septembrie 2024 a fost desemnat câștigătorul procedurii, compania spaniolă FCC Construccion SA, iar pe 28 august 2025 CFR a semnat contractul cu antreprenorul, după identificarea finanțării necesare. Investiția va fi demarată cu fonduri de la bugetul de stat, pentru a evita anularea achiziției, deoarece trecuse deja un an de la finalizarea licitației.
Totodată, proiectul a fost considerat prioritar și în contextul european al mobilității militare, au precizat surse din cadrul CFR. Durata totală de implementare va fi de 2 ani și 5 luni, dintre care primele 8 luni sunt rezervate proiectării. Șantierul ar putea începe efectiv în mai 2026.
Planul include modernizarea integrală a liniei Timișoara Est – Radna, pe o distanță de 5,2 km, construirea unei căi ferate duble electrificate până la aeroport, pe 5 km, și realizarea unei noi stații în imediata vecinătate a terminalului aerian.
Este vorba de secția 213, pe care se circulă acum cu călători doar de la Timișoara Est la Remetea Mică, pe o distanță de 37 km din totalul de 67 km cât are toată secția. Pe aici merg in acest moment doar trenurile operatorului privat Regio Călători, care a închiriat secția de la CNCF CFR SA. De asemenea, proiectul presupune și construirea peroanelor în Halta Viile Giarmata (situată la 9 km de Timișoara Est), cu o lungime utilă de 200 m, noteaza clubferoviar.ro.
Cand va fi gata, viteza maxima de circulație va fi de 80 km/oră pentru trenurile de marfă și respectiv 120 km/oră pentru trenurile de călători.






