1 mai a fost pentru locuitorii de la Gaiu Mic, comuna Moravița, unul cu un festival gastronomic. Ceaunul Gastronomic Moravița a adunat 56 de bucătari la ceaune, cu gulaș, papricaș și tocănițe, dar a fost și un taur la proțap.
Bucătari din tot Timișul, dar și din Caraș-Severin și chiar din Serbia au pus pe foc “rețete” care nu se găsesc în meniuri, ci se transmit din generație în generație.
Concursul se mută în fiecare an în alt sat din comuna Moravița, iar de la o ediție la alta vin tot mai mulți.
Deși au existat premii, deși a fost un concurs, toți cei care au au fost la Gaiu Mic merită, fără îndoială, o medalie.







