Pictorul timișorean Sorin Scurtulescu va reprezenta România pe scena artistică internațională, participând la expoziția „Sakura: A Season of Becoming”, găzduită la Romanian Cultural Institute – Brâncuși Gallery din New York, în perioada 17 aprilie – 15 mai. Evenimentul reunește 11 artiști din întreaga lume într-o expoziție de grup cu caracter transnațional, inspirată de simbolistica florii de cireș – sakura.
Lucrarea prezentată de Sorin Scurtulescu, „Sakura” (2025), realizată în ulei pe pânză de in, se înscrie într-un dialog artistic complex despre transformare, efemeritate și reînnoire – teme centrale ale expoziției.

Concepută ca o punte între culturi – România, Japonia și Statele Unite – expoziția transformă simbolul sakura într-un limbaj universal. În cultura japoneză, floarea de cireș a devenit încă din perioada Heian un simbol profund al identității și spiritualității, fiind asociată cu frumusețea trecătoare a vieții. Astăzi, acest simbol depășește granițele Japoniei. În fiecare primăvară, locuri emblematice din New York, precum Central Park sau Brooklyn Botanic Garden, devin adevărate puncte de atracție pentru admiratorii florilor de cireș, continuând tradiția contemplării și celebrării naturii.
Fenomenul este susținut și de ceea ce se numește „diplomația sakura”, un gest simbolic început la începutul secolului al XX-lea, când Japonia a oferit cireși în dar altor țări, transformându-i în simboluri ale prieteniei și cooperării internaționale.






