sâmbătă, iunie 27, 2026
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Top 5 Articole

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Cele mai recente

Pictură murală de dimensiuni mari pe clădirea Liceului Alimentar din Timișoara. Vorbește despre diferențele care nu trebuie să ne separe

RETIM

Asociația LOGS a inaugurat vineri la Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară Timișoara pictura murală „wAll of us” realizată de artistul timișorean, Andrei Dragan și o echipă de artiști localnici.

Intervenția urbană, din cadrul proiectului Timișoara Refugee Art Festival, printr-o pictură murală explorează în culori vi, identitatea timișoreană înrădăcinată într-un spirit intercultural istoric dar și aspectele de incluziune și diversitate al noului oraș și al noilor generații de tineri.

“Andrei ne-a surprins cu pictura murală de dimensiuni mari care vorbește despre diferențele care nu trebuie să ne separe, ci să ne unească, folosind culori vi, elemente arhitecturale ale orașului nostru, totul într-un stil contemporan, chiar rebel, viu și pe gustul tinerilor. Acum pictura ramane o moștenire culturală pentru elevii liceului dar și pentru trecătorii din zona Bogdanestilor care pot aprecia actul artistic tineresc și inovativ”, a spus Flavius Ilioni Loga, președintele Asociației LOGS.

Elevii participanți la inaugurarea picturii au găsit propriile semnificații din exemplificarea grafica realizata de Andrei Dragan, pe clădirea liceului alimentar.

Într-o dezbatere cu reprezentanții LOGS și conducerea liceului, unii elevi au mărturisit că s-au regasit în portretul inclusiv al celor patru personaje, în timp ce alți elevi au apreciat nevoia de combatere a discriminării și intoleranței, prin artă în școala lor.

“Ne-am bucurat să facem parte din acest proiect pentru a da culoare lumii noastre, de la școală și să vorbim despre diversitate în rândul elevilor, fapt care reprezintă o provocare pentru orice instituție școlară. Încercăm să oferim fiecărui elev șanse egale spre succes, indiferent de cultură, etnie, sex, vârsta sau alte nevoi. Această pictură ne arată că diversitatea ne unește și ne face mai puternici, iar excelența ne definește”, a declarat Ramona Romînescu, directoarea Liceului Alimentar.

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Cele Mai Citite