Asociația Turism Alternativ, prin proiectul Timișoara Free Tours, revine cu al șaselea sezon de evenimente intitulate ”Turist la tine acasă”. Sub motto-ul ”Află poveștile orașului!”, proiectul oferă tururi ghidate atât localnicilor, cât și turiștilor care vizitează orașul.
Premierele Timișoarei este tema evenimentului organizat duminică, 22 februarie
”Timișoara își iubește premierele și de aceea ne place să le povestim. Vă propunem un tur pietonal prin centrul vechi dar și alte locații surpriză să ne bucurăm împreună de tezaurul cultural al orașului nostru. Un tur despre curajul de a experimenta, despre modernitate și despre oameni care au schimbat lucrurile înainte ca ele să devină normale”, transmit organizatorii.
Se va povesti despre Timișoara care a deschis drumuri, nu doar în România, ci și în Europa. Aceasta pentru că Timișoara este primul oraș din Europa continentală cu iluminat stradal electric (1884), a avut primul tramvai electric din România (1899), a fost primul oraș din România de astăzi iluminat cu gaz (1857), a avut prima stradă asfaltată din România (1895), primul spital public din România (1745), prima bibliotecă publică din România (1815), primul automat de șah, inventat la Timișoara (1769), prima stație de salvare din Ungaria și din România (1886) și a fost primul oraș din România declarat liber de comunism (20 decembrie 1989).
”Toate aceste premiere nu au apărut întâmplător. Ele sunt rezultatul multiculturalității Timișoarei, al conviețuirii dintre comunități, al schimbului de idei și al unei deschideri constante către nou”, transmit cei de la Timișoara Free Tours.
Turul ”Premierele Timișoarei se desfășoară între orele 15 și 17. Punctul de întâlnire este Bastionul Theresia. Nu este nevoie de rezervare, doar vă prezentați la ora stabilită, la punctul de întâlnire!
Timișoara Free Tours este un proiect al Asociației Turism Alternativ și a fost lansat în 2021, ca un proiect complementar al Școlii de Turism Alternativ, cu scopul implementării conceptului de tururi gratuite în oraș prin care ghizii de turism absolvenți ai școlii, au ocazia să practice ghidajul printr-o metodă alternativa. Ghizilor noștri sunt implicați civic, au legături puternice în comunitatea locală și toți au în comun pasiunea pentru istoria, patrimoniul și cultura locală. Un alt scop pentru care am pornit acest proiect a fost acela de a promova Timișoara și turismul sustenabil conectat cu comunitatea locală. În cei 5 ani de activitate am oferit sute de tururi, am ghidat mii de turiști de pe 5 continente și am organizat zeci de evenimente pentru localnici: tururi clasice, tururi tematice, tururi de nișă sau tururi pe biciclete. Totul pe bază de voluntariat, din pasiune pentru Timișoara!





