La Straja s-a deschis cea mai lungă pârtie de schi din România, de 8,2 km, care permite schiatul de la vârful stațiunii (1.868 m) până la baza telegondolei din Lupeni. Domeniul schiabil de la Straja este unul dintre cele mai mari din România și odată cu punerea în funcțiune a noii pârtii ajunge la o lungime totală de 26 de kilometri. Straja este și stațiunea cu cele mai multe pârtii iluminate nocturn. Toate pârtiile și instalațiile de transport pe cablu sunt deschise și funcționale în acest sfârșit de săptămână, potrivit administratorilor, iar stratul de zăpadă este cuprins între 80 de centimetri şi doi metri.
Turiștii care doresc să ajungă în Straja îşi pot lăsa maşinile în parcarea gratuită, de peste 300 de locuri, din Lupeni, la staţia de plecare a telegondolei, sau la intrare în staţiune. Accesul autovehiculelor în Straja nu este permis, pentru a evita blocajele în staţiune, turiştii fiind preluaţi de la intrare de către operatorii locali.
Înainte de deschiderea noii pârtii de la Straja, cea mai lungă pârtie din țară era Semenic-Văliug, de aproximativ 5,8−6 kilometri, inaugurată în ianuarie 2022. Aceasta leagă platoul montan Semenic (de la aproximativ 1.410 metri altitudine) de satul Văliug, fiind o pârtie de dificultate medie, amenajată pe vechiul drum forestier, oferind o coborâre lungă și panoramică. Este clasificată ca fiind de dificultate medie, potrivită atât pentru schiorii intermediari, cât și pentru cei avansați.

Pârtia nu are însă teleschi sau gondolă, schiorii urcând pe platoul de la releu cu autobuze puse la dispoziție de Primăria Reșița, care pleacă la fiecare jumătate de oră. În zonă se află în desfășurare un proiect în valoare de aproximativ 40 de milioane de euro, care include construcția unei telegondole de 6.000 de metri, ce va face legătura între Casa Baraj și platoul de releu, și amenajarea a 80 de tunuri pentru producerea de zăpadă.
foto: Statiunea Straja – Pro Straja; Banatul Montan






