miercuri, iunie 17, 2026
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Top 5 Articole

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Cele mai recente

Muzeul Național al Banatului și comorile istorice pe care le adăpostește. Ce puteți vedea în această perioadă

RETIM

Expoziția temporară „Jandarmeria Română 1850-2020” poate fi vizitată până în 29 august, în mansarda B1 a Bastionului Maria Theresia.

În cadrul expoziției, puteți vedea și uniforma model 1941 (cu placă model 1944), de jandarm caporal, ținuta de campanie.

„În 1940 s-a eliminat petlița de la uniformele trupei, iar în 1941 a avut loc o simplificare generalizată a uniformelor tuturor armelor și gradelor: s-au eliminat uniformele de culori diferite (implicit cele bleu-jandarm), cele albe, iar cele kaki s-au modificat. Culorile de armă (cadrele rămân cu banda șepcii și petlițe în respectiva culoare) s-au simplificat – toți jandarmii au avut bleu-jandarm, fără diferențierea dintre cei rurali și jandarmi de oraș. Jandarmii au rămas cu eghileții albi, neîmpletiți, purtați la toate ținutele, de către toate gradele, deși imagini de epocă ne arată că aceștia nu era purtați la campanie.
Jandarmii au purtat și alte însemne speciale, cum sunt cele de la această uniformă, însemne specifice formațiunilor care îndrumau circulația (fie în teritoriu, fie pe front). După cum se știe, pe timp de război, se formau subunități de poliție (militară), pe lângă marile unități ale armatei, formate din jandarmi. Astfel, Jandarmeria este și strămoșul poliției militare de azi.
Însemnul purtat la gât își are originile în znacurile folosite de armata Moldovei, la mijlocul secolului al XIX-lea. Desigur, jandarmii (mai ales cei din țară), ca și alte arme, vor purta și uniforme vechi, din perioada interbelică, din stocuri”, arată Nicolae Adrian Alexe.

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Cele Mai Citite