sâmbătă, iunie 27, 2026
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Top 5 Articole

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Cele mai recente

156 de ani de transport public la Timișoara. Tururi ghidate și curse gratuite

RETIM

Pe 8 iulie Timișoara marchează Ziua Transportului Public și 156 de ani de la punerea în circulație a primului tramvai tras de cai pe actualul teritoriu al României. Cu această ocazie, Societatea de Transport Public Timișoara își deschide porțile către public.

La MX Muzeul Corneliu Mikloși, între orele 15:00 și 21:00, STPT oferă o incursiune captivantă în istoria transportului public timișorean, prin exponate de patrimoniu, povești neștiute și tururi ghidate.

Societatea de Transport Public Timișoara STPT deține cea mai valoroasă colecție de patrimoniu cultural dedicată transportului public, incluzând tramvaie istorice restaurate și alte piese de muzeu unice în România. Tururile ghidate vor purta vizitatorii prin evoluția transportului electric în oraș și vor aduce în prim-plan povești și detalii mai puțin cunoscute din trecutul urban al Timișoarei și al patrimoniului STPT. Fiecare tur ghidat durează o oră și nu necesită înscriere prealabilă.

În plus, STPT organizează două curse gratuite cu tramvaiul turistic către MX Muzeul „Corneliu Mikloși” cu plecare din Piața Libertății și coborâre în Piața Badea Cârțan:
– Prima cursă: ora 17:00, pentru a permite participarea la turul ghidat de la ora 18:00.
– A doua cursă: ora 18:00, pentru a permite participarea la turul ghidat de la ora 19:00.
Înscrierea la cursele turistice este obligatorie, printr-un e-mail trimis la relatiipublice@stpt.ro, în limita locurilor disponibile. Participarea este gratuită.

Evenimentul este organizat de Societatea de Transport Public Timișoara, în parteneriat cu Municipiul Timișoara, prin Centrul de Proiecte.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Cele Mai Citite