Primăria Reșița îi invită pe locuitorii orașului să participe la manifestările dedicate Zilei Naționale, care vor începe în 1 Decembrie, de la ora 11.45, în Parcul Tricolorului.
Între orele 11.00 și 13.00, circulația va fi restricționată pe sensul de mers Intim – Victoria (intersecție Bulevardul Republicii cu Aleea Țarcului). Traficul rutier va fi deviat din intersecția de la Intim spre Bulevardul Muncii. De asemenea, autobuzele TUR vor circula pe sensul de sosire MOL pe Bulevardul Muncii, cu oprire în stațiile: Hotel Boreal, Capitol, Muncii 2, Kaufland și MOL.
- 11.45 – Realizarea dispozitivului de către Detaşamentul de Onoare;
- 11.50 – Introducerea în formaţie a drapelului de luptă al Batalionului 183 Artilerie Mixtă „General Ion Dragalina”;
- 11.57 – 12.00 – Întâmpinarea persoanelor oficiale;
- 12.00 – 12.03 – Prezentarea onorului şi salutul drapelului de luptă al Batalionului 183 Artilerie Mixtă „General Ion Dragalina”;
- Salvă de artilerie – în onoarea militarilor Armatei Române la 100 de ani de la instaurarea administrației românești la Reșița – tun de epocă al Asociației de Tradiții Militare „Eugeniu de Savoya” Timișoara;
- 12.03 – 12.07 – Intonarea Imnului Naţional al României;
- 12.07 – 12.15 – Oficierea serviciului religios;
- 12.15 – 12.30 – Rostirea alocuţiunilor referitoare la sărbătorirea Zilei Naţionale a României;
- 12.30 – 12.35 – Realizarea dispozitivului de defilare;
- 12.35 – Defilarea detaşamentului de militari şi a tehnicii specifice instituţiilor din SNAPOPSN și a detașamentului Asociației de Tradiții Militare „Eugeniu de Savoya” Timișoara, cu prezentarea onorului.
Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea noastră de cititori: