joi, iunie 25, 2026
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Top 5 Articole

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Cele mai recente

Concert Mircea Baniciu & Band, concert la Timișoara și Arad

RETIM

Mircea Baniciu revine la Timișoara și Arad, de data aceasta alături de Vlady Cnejevici(clape) și Teo Boar(guitare).

Mircea Baniciu este un nume de referință în muzica rock românească, fiind precursorul genului etno rock, activ încă de la începutul anilor ’70, continuând să își cânte muzica “subversivă”, în ciuda cenzurii impuse de regimul comunist. Mai întâi, ca solist vocal al trupei Phoenix unde a lansat hituri nemuritoare, în trupa Pasarea Colibri, alături de care a scris o noua poveste de succes, și Pasărea Rock compusă din foști membri Phoenix. Baniciu a continuat să se exprime prin muzică indiferent de obstacolele întâlnite în calea sa, păstrând o carieră solo de invidiat.

”Concertele Mircea Baniciu & Band te vor teleporta înapoi la rădăcina muzicii rock românești ce se cânta cândva, pe ascuns în cluburi underground”, spun organizatorii.

Concertele vor avea loc sâmbătă, 29 februarie, la Club Capcana din Timișoara și duminică, 1 martie la Club Flex din Arad.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Cele Mai Citite